KDPR
Vino alaturi de noi in comunitatea fanilorCoreei. Click pe ,,Inregistrare" si afla informatii despre Coreea, despre anumite seriale, rasfoieste paginile cu poze si spune-ti parerea.
KDPR
Vino alaturi de noi in comunitatea fanilorCoreei. Click pe ,,Inregistrare" si afla informatii despre Coreea, despre anumite seriale, rasfoieste paginile cu poze si spune-ti parerea.

KDPR

 
AcasaAcasa  PortalPortal  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi|

Despre film

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos
AutorMesaj
DanielaAdministratorDaniela
Rank: Administrator
Mesaje : 6166
Reputatie : 31
Data de inscriere : 25/06/2010
Varsta : 26
Localizare : Republica Moldova
Despre film Empty
MesajSubiect: Despre film Despre film Icon_minitimeVin 11 Mar 2011, 04:24

Duelist, aka Hyeongsa este un film cu arte marţiale, o poveste cu detectivi din perioada Joseon, produs în 2005, regizat de Lee Myung Se. În traducere titlul înseamnă “Detectivul”.
Despre film 378
În rolurile principale:

Ha Ji Won-detectivul Namsoon;
Kang Dong Won (Secret Reunion, The Taoist Wizard)-Ochi Trişti;
Ahn Sung Ki (Hanbando, The Divine Weapon)-detectivul Ahn;
Song Young Chang-ministrul Song.

Povestea
Filmul începe cu o poveste narată de un fierar din clasa de jos, la o tavernă din sud-vestul Coreei, în timpul erei Joseon. Acţiunea trece apoi foarte repede în stradă, unde are loc un spectacol de circ ambulant. Un spadasin mascat(Kang Dong Won) fascinează audienţa din piaţă cu mişcările sale. Detectivul Ahn(Ahn Sung Ki) sub acoperire, împreună cu protejata sa, detectivul Namsoon(Ha Ji Won) urmăresc o bandă de falsificatori de monede, când spadasinul cu mască îşi încheie show-ul ucigând un oficial guvernamental care cară banii în nişte cărucioare.
Spadasinul fuge în momentul în care un cărucior este dărâmat şi din el se revarsă un munte de monede false. Oamenii se înghesuie să culeagă banii de pe jos, dar Namsoon, deghizată, îl provoacă la duel pe spadasinul cu mască. Într-o luptă de arte marţiale, detectivul Namsoon se dovedeşte o expertă, folosindu-se de două cuţite îi taie o parte din mască adversarului său, dar acesta reuşeşte să scape, lăsând în urma lui cadavrele falsificatorilor.
Se zvoneşte imediat că pe piaţă circulă bani falşi şi acest lucru ameninţă monarhia ţării. Forţele poliţieneşti sunt determinate să-i găsească pe falsificatori şi cred că aceştia au de partea lor pe cineva din guvern. Cei doi detectivi reuşesc să obţină un portret al spadasinului necunoscut, şi Namsoon îl recunoaşte după „ochii trişti”. Suspiciunile lor se îndreaptă spre puternicul ministru al apărării Song, iar acestea se adeveresc când Ochi Trişti este văzut intrând în casa acestuia.
Namsoon şi Ahn pleacă pe urmele duelistului dar nu reuşesc să-l prindă. Totuşi, pe când Namsoon se plimbă în noapte, Ochi Trişti apare din umbră şi o întreabă: „Mă urmăreşti pentru că mă placi?”. Namsoon îl atacă şi începe un duel între cei doi care devine afectuos. El dispare apoi după ce îi face o tăietură pe haine şi observă că este femeie. Namsoon îşi convinge echipa să se infiltreze în casa ministrului Song. Planul este implementat însă doar Namsoon reuşeşte să pătrundă în casa acestuia deghizându-se în curtezană. Ca o ironie este aleasă să-l servească pe tânărul spadasin în camera acestuia şi aici avem parte de nişte momente comice şi apoi triste.
Ministrul Song îi mărturiseşte lui Ochi Trişti planul său de al detrona pe tânărul rege aflat pe tronul ţării, şi înlocuirea acestuia cu viitorul său ginere. Îi mai spune că s-a folosit de el de mic copil, de când l-a luat în grija sa, şi îi mai spune că îl poate omorî oricând dacă nu are încredere în el, dându-i de înţeles că el ar putea fi posibilul succesor regal.
Namsoon este însărcinată pe ascuns cu găsirea probei finale care să-l incrimineze pe Song. Ochi trişti are o întâlnire cu aceasta în care îi oferă probele necesare, sacrificându-şi propriul destin. Ea îşi dă seama că are sentimente pentru el, şi momentele dintre cei doi sunt foarte frumoase.
Forţele poliţieneşti înconjoară casa ministrului Song şi îi atacă pe acesta şi pe tânărul duelist. În ultima lor conversaţie Song încearcă să-i dezvăluie tânărului adevăratul său nume dar nu mai apucă pentru că este ucis de detectivul Ahn.
După bătălie Namsoon îl caută disperată pe Ochi Trişti, dar Ahn îi spune că acesta a murit. Devastată, se întoarce pe culoarele pe care s-a luptat prima oară cu acesta bântuită de imaginea sa. Pe când se întoarce, acesta îi apare din nou în faţă, iar ea simte că îşi poate exprima în sfârşit sentimentele pentru el. În deznodământ cei doi se aruncă într-o luptă care pare mai degrabă un dans sub lumina lunii.

Sursa: koreafilm.ro


Ultima editare efectuata de catre Daniela in Joi 25 Aug 2011, 03:32, editata de 1 ori
Sus In jos
AleHinaUtilizator bannatUtilizator bannat
AleHina
Utilizator bannat
Rank: Utilizator bannat
Mesaje : 1607
Reputatie : 6
Data de inscriere : 04/01/2011
Varsta : 25
Localizare : Buzau
Despre film Empty
MesajSubiect: Re: Despre film Despre film Icon_minitimeVin 11 Mar 2011, 09:53

E mai incurcalit decat povestile inventate de noi.
Sus In jos
DaMoModeratorDaMo
Rank: Moderator
Mesaje : 3169
Reputatie : 3
Data de inscriere : 20/06/2011
Varsta : 31
Despre film Empty
MesajSubiect: Re: Despre film Despre film Icon_minitimeMier 10 Aug 2011, 13:45

Aveam azi un chef nebun de a vedea un film coreean. M-am uitat pe aici si am dat peste asta. Poza pusa de Daniela este bestiala, adica Dong Won Kang arata super bine acolo si mai e si alaturi de Ha Ji Won. Am citit descrierea dupa ce am vazut filmul (online, subtitrat in romana pe http://www.peteava.ro/ - scrieti "the duelist" acolo si apare ca are 3 parti) si e absolut exacta. Il veti si intelege mai bine dupa ce o cititi. De mentionat ca are cateva scene nerecomandabile copiilor. Nu prea mi-a placut faptul ca detectivul Namsoon "se cam prostea", dar in schimb, Ochi Tristi a avut o replica foarte frumoasa: "Ne-am mai intalnit, nu-i asa? Sunt trei lucruri pe care nu le putem prevede in ce fel vor evolua. Primul este ochiul de pisica. Altul este culoarea cerului toamna tarziu. Si ultimul... este fata unei femei." Contextul va fi lamuritor daca veti vedea filmul. Totusi, s-ar putea sa nu va placa prea mult.
Sus In jos
Continut sponsorizat
Rank:
Despre film Empty
MesajSubiect: Re: Despre film Despre film Icon_minitime

Sus In jos

Despre film

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus
Pagina 1 din 1

Subiecte similare

-
» Despre film» Despre film» Despre film» Despre film» Despre film
Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
KDPR :: Coreea :: Seriale si filme :: Filme coreene :: The Duelist-